Erasmus+ Turecko

Nielen my vzdelávame, ale chodíme sa vzdelávať. Prečítajte si príbeh nášho Teen Mentora Miška a jeho akcii v Turecku vďaka Erasmus+.

 

Je 7 hodín ráno. Zobúdzam sa, stále ešte oťapený, na zvuk svojho budíka, ktorý znie presne tak ako zvyčajne. Po otvorení a pretrení očí však zisťujem, že budík je jediná vec, ktorá mi je povedomá. Postelné, farby stien, váha periny, vlhkosť ovzdušia, všetko je iné. Dokonca mám aj nového spolubývajúceho, ktorý spí na válende oproti. Chvíľu mi trvá kým zistím, kde to vlastne som. Som v Tureckej Antáliyi, dorazil som včera večer po 22 hodinovej ceste dvoma lietadlami, 2 vlakmi, taxíkom a autobusom z letiska. Už aspoň chápem, prečo som stále oťapený.

Prišiel som sem na štvordňové školenie pre pracovníkov s mládežou na tému „Life skills“, alebo ak chcete „Životné zručnosti“. Školenie je financované programom Erasmus+, a spolu s ostatnými osemnástimi účastníkmi z cca 10 Európskych krajín máme to šťastie byť v 5* hotely s all-inclusive. Je to môj prvýkrát v takomto hotely a, snáď nie posledný. Na luxus si vyslovene nepotrpím, ale sťažovať sa tiež nemienim :

Ešte stále spiaceho spolubývajúceho, Daniela, som stretol náhodne v autobuse na ceste z letiska. Zízali sme na seba, či náhodou nie sme z tej istej partie a či nesmerujeme na ten istý hotel, no nikto sa neunúval otvoriť ústa a zoznámiť sa a tak sme sa stretli až na hotelovej izbe, hovoriac to klasické „aký je svet malý.“ Potichu kráčam k balkónu, odhŕňam závesy, otváram balkónové dvere a na chvíľu strácam zrak. „Ešte že len na chvíľu“ , pomyslím si keď sa stretnem zoči voči s jasne žiariacim Oskarom snažiacim sa svojimi májovými lúčmi preniknúť na kamenisté dno mora po mojej ľavej strane a márne pokúšajúcim sa osvetliť západné svahy kamenistých vrchov črtajúcich sa predo mnou neobvykle blízko na horizonte.

 

Palmy, pomerne silný vánok a namiesto štebotu vtákov ku mne zo všetkých strán dolieha moslimská modlitba z rozhlasu ozývajúca sa naprieč celým Moslimským svetom,, ktorá každého vyzýva deň čo deň k modlitbe. Z hlboka sa nadýchnem, nasajem atmosféru a pousmejem sa keď si spomeniem na včerajšie zoznámenie sa s ostatnými účastníkmi, pretože každý jeden z nich je sám o sebe jedinečný, plný entuziazmu, pripravený zdieľať svoje skúsenosti a ja som si už dopredu istý, že počas nasledujúcich štyroch dní budem mať možnosť spoznať sa s týmito osobnosťami, s poniektorými sa spriateliť a znova zažiť synergiu, kde všetci odsunú nabok svoje ego, otvoria sa, s radosťou budú spolupracovať, deliť sa o skúsenosti a prostredníctvom zážitkových aktivít vedených facilitátormi smerovať k splneniu cieľov školenia.

Pritom nebude vôbec záležať či si, Slovák „z dzedziny“, Moslimská aktivistka s Belgickým a Jamajským občianstvom, pyšne pôsobiaci Francúz alebo 47 ročná vegetariánka z Poľska vyzerajúca na 35. Všetci sa budeme akceptovať a, rozdiely medzi nami budeme brať ako výhodu, ktorá nám umožní otvoriť si mysle, vidieť veci z inej perspektívy a navzájom sa dopĺňať. Tieto predstavy vo mne vzbudzujú chuť do učenia sa a do života, a tak zo stola beriem slúchadlá a uterák, padám nabrať energiu do fitka, potom si dávam studenú sprchu aby som bol na dnešný deň pripravený. Následne vchádzam do reštaurácie, a zatiaľ čo ma kombinácia tureckej kuchyne a švédskych stolov ohuruje, stretávam sa so zatiaľ nepoznanými zahranič

nými priateľmi plný očakávaní čo tieto nové známosti a priateľstvá prinesú…

Počas celej doby školenia nás neopúšťal entuziazmus, pocit spolupatričnosti a dobrá nálada. Pri spolupráci na projektoch sme boli neustále otvorení názorom iných osôb a dôraz sme kládli nie na to, ako veci dopadnú, ale na vzťahy, ktoré sme si pri realizácii aktivít a malých projektov medzi sebou vytvárali napriek značným rozdielom medzi nami.

 

TIP PRE NÁS VŠETKÝCH:

V našej spoločnosti sme všetci nútení spolupracovať, či už počas štúdia, počas práce na dobrovoľníckych projektoch, v rodinnom prostredí alebo v práci. Ak pri spolupráci nastanú problémy, pretože iná osoba vidí veci úplne inak, má odlišný názor a postoj, je vhodné si uvedomiť, že nie každý vidí svet rovnako ako my sami. Respektíve, že každý žije vo svojom vlastnom svete, pretože každý jedinec je ovplyvnený genetickým vybavením, výchovou, osobami, s ktorými prišiel do kontaktu a tým ako s ním život zaobchádzal.

Keď si toto uvedomíme a odsunieme nabok naše ego, začneme druhého počúvať a oceníme jeho pohľad na svet. Keď budeme hľadať najlepšiu alternatívu, tak dokážeme spoločne prísť k takému spoločnému riešeniu určitej záležitosti, ku ktorému by sme sami schopní prísť neboli. Preto počúvajme, hľadajme riešenia a komunikujme. 🙂

 

Teen Mentor – Michal Grodza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *